Bize WhatsAppdan Yazın
Çalışma Saatlerimiz
  • P.tesi-C.tesi 09:00 - 20:00
İletişim Bilgileri
İletişim Formu

Mesajınız Başarılı Şekilde Gönderildi!

Bazı Şeyler Ters Gitti,Lütfen Tekrar deneyin yada telefonla iletişime geçin

Saç

Saç, baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen genel isimdir. Saç diğer kıl kümelerine göre daha çabuk uzar. Saçın, uzama hızı günde ortalama 0,3 mm ile 0,4 mm arasında değişkenlik gösterebilir. Her saç telinin büyüme ve duraklama evreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir saç teli büyürken diğer saç telinde dökülme olabilir. Yeni doğan bebeklerde bütün saç telleri aynı evrededir. Bu nedenle 2-6 hafta arası bebeklerde ani saç dökülmeleri görülebilir. 6 aydan sonra saç kökleri yetişkin insanların saç formunu yakalar.

Saçın Bölümleri

1-Saç kökü

Saç teli saç kökünden (greft) çıkar. Saç kökü kafa derisinin ilk katmanı olan,yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan kısmına “saç soğanı” denir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluşturan melanosit hücreleri de bulunur. Saç soğanının en alt kısmında dermal papilla denen damar yumağı bulunur. Bu yapı saçların uzaması ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü, iç ve dış olmak üzere iki katman tarafından sarılmıştır. Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştıran sebum salgılayan sebase bezleri de bulunur.

2- Saç gövdesi

Saçın derinin dışında kalan kısmına “saç gövdesi” denir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan oluşmuştur.

Saç Döngüsü

Saçın yaşam döngüsü 3 evreden oluşur: Anajen (aktif büyüme), katejen (geçiş) ve telojen (dinlenme). Anajen evre yaklaşık olarak 1000 gün, katajen evre birkaç hafta ve telojen evre de yaklaşık olarak 100 Gün kadar sürer. Herhangi bir zamanda saçların %5-10’u telojen evrededir. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur.
Saç teli her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 2-6 sene boyunca devamlı uzar ve sonrasında 2-4 hafta boyunca uzamayı durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür. Sağlıklı kişilerde de her gün ortalama 100-150 saç dökülmektedir. Saç döngüsü çok yavaş bir süre olduğu için herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir.
Saç, insanda, baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen genel isim Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,4 mm’dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğanbebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden Saç Dökülmesi görülür. 6 aydan sonra Saçlar yetişkinlerin saç düzenine uyar.